Rar sunt toate echipele multumite de rezultatul tragerii la sorti. In decembrie trecut insa chiar a fost cazul: Polonia, Rusia si Cehia s-au bucurat ca nici un nume marcant nu le bareaza drumul catre sferturi de finala. Iar Grecii au fost fericiti sa joace in meciul de deschidere, ca in 2004. Un semn bun?

Data și ora Transmisie TV Echipa Scor Echipa Cote / rezumat meci
08 iunie, ora 19:00 TVR 1 Polonia 1-1 Grecia Cote meci Polonia – GreciaCote rezumat video Polonia – Grecia
08 iunie, ora 21:45 Dolce Sport Rusia 4-1 Cehia Cote meci Rusia – CehiaCote rezumat video Rusia – Cehia
12 iunie, ora 19:00 Dolce Sport Grecia 1-2 Cehia Cote meci Grecia – CehiaCote rezumat video Grecia – Cehia
12 iunie, ora 21:45 TVR 1 Polonia 1-1 Rusia Cote meci Polonia – RusiaCote rezumat video Polonia – Rusia
16 iunie, ora 21:45 Dolce Sport Cehia 1-0 Polonia Cote meci Cehia – PoloniaCote rezumat video Cehia – Polonia
16 iunie, ora 21:45 TVR 1 Grecia 1-0 Rusia Cote meci Grecia – RusiaCote rezumat video Grecia – Rusia

Clasament Partide Goluri Date Goluri Primite Puncte Cotă – Câștigătoare Grupă
1. Cehia 3 4 5 6 7.155dimes
2. Grecia 3 3 3 4 150.00bet365
3. Rusia 3 5 3 4 1.30unibet
4. Polonia 3 2 3 2 10.00bwin

Polonia

Aur olimpic in 1972, de 2 ori bronz la CM din 1974 si 1982 cel mai frumos capitol din istoria forbalului polonez este vechi de decenii. Insa Blaszczykowski si lewandowski sunt gata sa scrie o noua finala. Antrenorul Franciszek Smuda decide tactica polonezilor din octombrie 2009. In vitrine selectionerului de 63 de ani ar mai fi un loc pentru trofeul EURO. Palmaresul sau cuprinde 3 titluri de campion si Cupa Poloniei. Dupa o victorie decisive in meciul de deschidere, echipa va fi purtata cu euforie catre castigarea grupei si participarea la semifinal! Dar Spania se va dovedi un adversar prea puternic.

Rusia

Dupa Campionatul Mondial ratat din 2010 antrenorul de success Dick Advocaat a readus echipa pe drumul cel bun. Arshavin, Kerzhakov si Co. joaca un fotbal excelent, insa nu vor putea egala grandiosul EURO 2008 – pentru ei ultima oprire va fi sferturile de finala

Cehia

In 2008, sferturile de finala pareau o certitudine. Sa ne amintim: Cech si Co. conduceau 2:0 in ultimul meci din grupa. Insa turcii au rasturnat situatia in favoarea lor, castigand cu 2:3. Pronostic: Nici de data asta nu va fi de ajuns. O victorie impotriva grecilor este totusi posibila.

Grecia

Grecii au avut putin motiv de bucurie de la castigarea EURO 2004. Au suferit 3 infrangeri in 2008, urmate de o victorie in Nigeria si alte doua infrangeri in Africa de Sud. Nici de data asta nu vom avea parte de un fotbal magic. Sunt insa binevenitesi cateva puncte in contul lor gol.