Dupa exact o luna de pauza Bundesliga isi reia activitatea cu un derby mai exact intre Borussia care ocupa un surprinzator loc 3 si liderul Bayern.In turul campionatului Bayern sa impus in meciul direct cu 3-1.

Borussia a jucat foarte bine in turul campionatului si sunt neinvinsi pe teren propriu.Au reusit in acest sezon sa invinga acasa pe Borussia Dortmund si sunt echipa care a marcat cele mai multe goluri pe teren propriu.Au fost eliminati din cupa inca din prima runda ceea ce le-a permis sa se concentreze mai mult pe campionat.Ultima infarngere dateaza de acum 3 luni cand au fost invinsi de Hertha la Berlin.Au avut o serie de 6 victorii dar in ultimele 2 etape au inregistrat 2 remize.Antrenorul Favre nu a avut mai probleme cu accidentarile in prima parte a campionatului dar acum nu va putea conta pe Boruwers,Jantschke si Dominguez.Echipa probabila:ter Stegen-Korb, Stranzl, Alvaro Dominguez, Wendt-Kramer, G. Xhaka-Herrmann, Arango, Raffael-M. Kruse.

Bayern a terminat turul de campionat aproape perfect,fara nici o infrangere si cu doar 2 remize cu Nurenberg si Leverkusen iar aceste meciuri au fost jucate inaintea unor dueluri importante din Champions League.Au marcat cele mai multe goluri,au primit cele mai putine si au 7 puncte avans in clasament.Nu au jucat ultimul meci din campionat din fiind plecati la Campionatul Mondial al Cluburilor pe care l-au si castigat.In Champions League au reusit calificarea in optimi chiar daca au pierdut ultimul meci de pe teren propriu cu Manchester City.Toti jucatorii accidentati in afara de Badstuber au fost recuperati in pauza de iarna.Putin ingrijorator este faptul ca au pierdut un amical saptamana trecuta 3-0 su Salzburg.Echipa probabila:Neuer-Rafinha, Boateng, Dante, Alaba-Javi Martinez-T. Kroos, T. Muller, M. Gotze, Ribery-Mandzukic.

Nu putem sti cum pauza de iarna a afectat pe cele 2 echipe da Borussia s-ar multumi si cu un egal in timp ce Bayern nu va cauta victoria cu orice pret.Sub 3.5 goluri are o cota 1.44 la Bet365.