Meciul va conta pentru sferturile de finala ale Cupei Regelui Spaniei.Espanyol este la multe puncte distanta in campionat fata de o pozitie care duce in cupele europene iar castigarea cupei ar fi o dubla performanta dar nu au avut noroc la tragerea la sorti.Cele doua echipe s-au intalnit in cmpionat acum 10 zile iar Real s-a impus cu 1-0 la Barcelona.Espanyol nu a mai castigat un meci direct din 2007.

Espanyol a invins in ultima etapa de campionat pe Celta cu un gol in ultimele minute.Au parut obositi in acel meci probabila de la meciul anterior din cupa cand au obtinut o victorie dramatica impotriva celor de la Alcorcon.In meciul de acum 10 zile cu Real Madrid au jucat bine dar pana la urma au pierdut cu 1-0.Sergio Garcia nu a putut juca in acel meci dar acum a revenit si va juca in acest meci.Antrenorul Aguirre este suspendat pentru acest meci si nu va putea lua loc pe banca.Echipa probabila:Casilla-J. Lopez, Colotto, Moreno, Fuentes-Victor Sanchez, Raul Rodriguez-Alex, Simao, Stuani-Sergio Garcia.

Real e in forma buna si a inceput sa lege victoriile iar faptul ca rivalii la tiltu s-au incurcat in ultimele etape ii avantajeaza.In acest moment sunt doar la un punct de de primele 2 calasate Atletico si Barcelona.In ultima etapa au invins usor pe Betis cu 5-0,a fost a 7 a victorie consecutiva.Lucrul care il multumeste cel mai mult pe Ancelotti este faptul ca nu au primit gol in ultimele 5 meciuri.In optimile cupei au trecut de Osasuna dupa ce i-au invins cu 2-0 in ambele manse. Fiind un meci de cupa Ancelotti va trimite si cativa jucatori care au jucat mai putin.Echipa probabila:Casillas-Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, F. Coentrao-Xabi Alonso, Modric-C. Ronaldo, Isco, di Maria-Jese.

Real marcheaza mult in ultima perioada iar Espanyol are nevoie de victorie in acest meci pentru a putea spera la calificare si cel mai probabila va fi un meci deschis cu multe goluri.Peste 2.5 goluri are o cota de 1.50 la Bet365.